Kaj je granulom, kako nastane in kako ga preprečiti? Granulom je kronično vnetje ob vrhu zobne korenine. Gre za bakterijsko infekcijo, nastalo zaradi načete zobne sklenine. Ta nato pride do zobne kosti, nato pa še do mehkega obzobnega tkiva. Torej, ko se vnetje razširi do obzobnega tkiva, takrat nastopi granulom. Na spletni strani https://www.doktor1a.com/granulom/ boste našli vse potreben informacije o granulomu, v kolikor jih ne boste zasledili v nadaljevnaju članka.
Glavni krivec, da granulom nastane je nezdravljen karies. So pa tu tudi še drugi vzroki, zakaj nastaja granulom, in sicer: napačno zdravljenje zobozdravnikov, uporaba ne-sterilnih inštrumentov zobozdravnika, razne zobozdravstvene težave in različne poškodbe čeljusti in mehkih tkiv. Na granulom pa lahko vpliva tudi prehlad, psihični šoki ali pretirani psihološki napori, pretirana športna aktivnost, hitre vremenske spremembe in zdravila, ki zavirajo delovanje vašega imunskega sistema oziroma ga opešajo in poslabšajo. Prvi simptomi, ki jih lahko opazite, ko nastaja granulom, so rahlo nelagodje, občutljivost zoba, predvsem pa je zob drugačen na dotik in nekoliko boleč pri zagrizu. Čez čas, pa se začnejo pojavljati tudi drugi simptomi. Ker sprva granulom zelo redko boli, ga je zaradi tega izredno težko zaznati in prepoznati. Bolečina se pojavi šele ob padcu odpornosti. Bolezensko stanje se ponavadi odkrije s pomočjo rentgen posnetka, ki se pokaže kot vrsta vnetja. Zobozdravnik ponavadi z granulomom poveže tudi simptome kot so pordečele in otekle dlesni ter temnejša barva zoba. Ko pa se granulom razvija dalje, pa lahko pri pacientu nastane tudi vročina in hude bolečine zoba. Zadnji stadij pa je iztekanje gnoja iz jedra infekcije.
Ključna preventiva, da se granulom ne pojavi, je dobra ustan higiena in redno obiskovanje svojega zobozdravnika. V kolikor pa je že prisoten kateri od simptomov granuloma, potem pa je čas za zdravljenje. Poznamo več vrst zdravljenja, eno je zdravljenje z zdravilom, antibiotikom, ki odstrani infekcijo, pri tem pa je ključno tudi, da zobozdravnik uspešno očisti notranje stene korenine zoba in ste prepreči ponovitev infekcije. Drugi način pa je kirurška operacija, kjer vam odstranijo korenine zoba oziroma izpulijo zob. Za kateri način zdravljenja se bodo odločiti je predvsem odvisno od tega v kateri stopnji je granulom. Granulom bomo seveda najlažje zdravili, če je le-ta šele v začetni fazi. Zato je redno obiskovanje zobozdravnika tu ključen.