Poznate Alzheimerjevo bolezen? Jo ima kdo izmed vam bližnjih oseb? Za vse informacije, povezane s to boleznijo, obiščite spletno stran www.nevrocenter.si/alzheimerjeva-bolezen.
Poznamo več oblik demence, Alzheimerjeva bolezen pa je najpogostejša izmed njih. Gre za bolezen progresivne narave, kar pomeni, da z leti napreduje in sprva so njeni simptomi lahko zelo blagi, šele pozneje pa se stopnjujejo, lahko celo do te mere, da človek izgubi sposobnost govora. Zavedati se moramo, da omenjena bolezen nikakor ni normalen del staranja, temveč gre za bolezensko stanje, ki se običajno pojavi po 65. letu starosti. In kakšni so simptomi Alzheimerjeve bolezni? Najpogosteje se začne z motnjo spomina, sprva le kratkoročnega, pojavi se tudi zmedenost, spremembe razpoloženja, dezorientacija, sumničavost, blodnje, težave pri govoru, požiranju, hoji in podobno. Simptomi bolezni so običajno opazni svojcem obolelega – sam oboleli niti ne opazi sprememb pri sebi. Kljub napredku medicine zdravila za Alzheimerjevo bolezen še ne poznamo, lahko pa z različnimi terapijami omilimo oz. upočasnimo napredovanje simptomov. Ena izmed možnosti zdravljenja je uporaba transkranialne pulzne stimulacije (TPS) – terapija se izvaja pri bolnikih z blago do zmerno obliko demence, zato je zelo pomembno, da se bolezen čim prej odkrije; takoj ko opazite katerega od navedenih simptomov pri svojcu, ga peljite na pregled k izbranemu zdravniku, ki bo znal postaviti ustrezno diagnozo in bolnika napotiti na ustrezne preiskave in terapije. Transkranialna pulzna terapija je povsem neboleča, varna in zelo enostavna, običajno se jo izvede v pol ure, paket vsebuje šest terapij, ki se izvedejo v roku dveh tednov. Obnovitvene terapije se priporočajo enkrat mesečno.
Alzheimerjeva bolezen je zgolj ena od oblik demence, je pa najpogostejša izmed vseh oblik. Gre za progresivno bolezen, torej z leti napreduje, pomembno pa je, da se bolezen čim prej odkrije in se bolnika lahko napoti na ustrezne terapije. Zdravila za bolezen sicer še ni, lahko pa omilimo ali upočasnimo napredovanje simptomov.